Kegel Egzersizleri

Op. Dr. Onur Şahin Ankara ilindeki kliniğinde Kadın
Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak hizmet vermektedir.

KEGEL EGZERSİZİ

Kegel Egzersizleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını ve vajina kaslarını kuvvetlendiren bir egzersiz çeşididir.  Hamilelikte menopozda bu bölge kasları zayıflar. Egzersizler ile bu kasları kuvvetlendirerek fonksiyonlarını korumaya çalışırız.

Pelvik Taban Kasları Ne İşe Yarar

Pelvik taban kasları, pelvik organların korunmasında ve yerlerinde tutulmasını sağlar. Ikınma, işeme ve defekasyonda görevli kaslardır. Pelvik taban kasları cinsel birliktelikte, orgazmda ve doğumun evrelerinde çok önemli role sahiptir. 

Doğum travmaları sırasında i(iri doğum, müdahaleli doğum), hamilelik mnopoz döneminde ister istemez zayıflar biz bu kasları çalıştırarak hem bu yıpranmanın önüne geçeriz hem de fonksiyonlarını arttırırız.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi aslında basit kolay bir egzersiz olmak ile beraber  bir uzmandan ilk başta eğitim almanız faydalı olacaktır. Çünkü birkaç püf noktası vardır. Kulaktan dolma veya internet bilgileri kişiye özel değildir ve bazen fayda yerine zarar görmenize sebebiyet verebilir bağlayıcılığı yoktur. Kısaca kegel egzersizinin mantığına değineceğim. Ancak bu genel bilgilerdir vücudunuza ve hayat konforunuza uygun şekilde planlama yapakta fayda vardır.

Evde, işte, otobüs beklerken, yatarken, film izlerken vs yapılabilir. Kegel egzersizinde püf nokta doğru kasların çalıştırılması ve kegel hareketlerinin düzenli olarak yapılmasıdır.

 • İlk önce mesanenizi boşaltın
 • Pelvik taban kaslarını 3-5 sn kasın, bu esnada bacak veya karın kaslarını kasmayın
 • Pelvik taban kaslarını 3-5 sn kasılı tuttukten sonra 3-5 sn gevşek bırakın.
 • Bu hareketleri art arda 10 defa, günde 3 set halinde (sabah, öğle, akşam) yapın.
 • Tekrar sayısını da zamanla 30-40 defaya artırın.

Kegel egzersizlerini biz kliniğimizde hasta bazlı olarak ve çalışma programların değiştirerek uyguluyoruz. Her hastaya aynı çalışma miktarı ve şekli tahmin edeceğiniz üzere uygun değildir.

Kegel Egzersizleri Ne İşe Yarar

 • Mesane sarkmasını (sistosel) engeller
 • Bağırsak sarkmasını (rektosel) engeller
 • Rahim sarkmasını (uterin prolapsus) engeller
 • İdrar kaçırmayı önler
 • Vajinayı daraltır
 • Kadının ve erkeğin seks sırasında daha çok zevk almasını sağlar
 • Kendinizi daha güvenli hissedersiniz

Orgazm olamayan kadınlar bu egzersizler ile daha fazla haz alacaklar. Aynı şekilde erkekte bu egzersizlerden sonra daha fazla cinsel tatminkarlık duyuyor.

Kegel Egzersizlerinin Etkisi Ne Zaman Olur?

Burada beklenti nedir? Özellikle hangi şikayet için fayda sağlamak istediğinize bağlı olarak değişir. Genelde egezersize başladıktan sonra fayda sağlanmaya başlar. Genel olarak 4-6 hafta süreçte etkisi oturmaya başlar. Hayat boyu düzenli olarak yapılabilecek kolay faydalı bir egzersizdir.

Kegel egzersizleri internetten ya da kulaktan öğrenilecek bir egzersiz değildir tıpkı diğer egzersizler gibi kliniğimizde yüz yüze ve online şekilde hem teorik hem uygulamalı olarak anlatılıyor. Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı ONUR ŞAHİN’e ulaşabilirsiniz.

SAYGILARIMLA.